Na každém litru záleží
Průměrný Čech denně spotřebuje zhruba 89 litrů vody. Spotřeba vody na osobu sice od roku 2013 stoupá, ale stále jsme zhruba na polovině oproti naší vlastní průměrné spotřebě v 80. letech. I mezi evropskými státy patříme mezi ty spořivější. Jižní státy jako Španělsko či Portugalsko mají spotřebu násobně vyšší, Itálie se dokonce „pyšní“ zhruba 245 litry na hlavu denně. Ještě vyšší průměrná spotřeba, až ke 300 litrům denně, byla před pár lety běžná v USA. Naštěstí už i tam klesá. Nám samozřejmě nahrává mírnější podnebí, i tak jsou ale výsledky hodně závislé na osobní odpovědnosti vůči přírodě.
Přestože si tedy vedeme vlastně dobře, neměli bychom usnout na vavřínech. Největší prostor pro úsporu vody v domácnosti je používání úsporných spotřebičů. Myčkou může protéct průměrně 30, ale také 15 litrů vody, spotřeba vody v pračce se pohybuje mezi 40 až 80 litry na jedno praní. Samozřejmostí je pouštět spotřebiče pouze tehdy, když jsou dostatečně naplněné, a několik desítek litrů vody denně můžete také ušetřit sprchou místo napuštěné vany (rozdíl je zhruba 40-70 litrů).
Vytřiďte ze života PET lahve
Přímá spotřeba vody k pití nebo přípravě jídel je proti těmto číslům zdánlivě minimální. Úzce se však pojí s dalším tématem, a to produkováním odpadu. Konkrétně plastů. I v Česku, kde má pitnou vodu z kohoutku k dispozici téměř 95 % domácností, roste obliba balené vody. Přitom nemá reálný důvod. Kdyby každý dospělý denně vypil jen 1,5 litru vody (odborníci doporučují ještě o litr více), za rok spotřebuje 365 plastových lahví. Rodina se dvěma dětmi se tak snadno dostane i na tisícovku lahví ročně. A všechny tyto lahve musí někdo koupit, přinést a poté zase odnést, ideálně do žlutého kontejneru k recyklaci. My Češi jsme v recyklování premianti, ale i tak se bavíme o odpadu, který primárně není vůbec nutný.
Filtrujte pro příjemnější chuť i vůni
Filtrujte jen to dobré
Kvalitu své kohoutkové vody hodnotí jako výbornou 72 % respondentů průzkumu z roku 2019. Bez debaty však v České republice existují místa, kde je voda tvrdá (hodně mineralizovaná), a tedy chuťově výraznější. Tento problém ale snadno vyřeší filtrační konvice.
Například filtry konvice Brita prokazatelně řeší nejen tento problém, ale snižují také obsah chloru, herbicidů, pesticidů i těžkých kovů a umí účinně redukovat i tvrdost vody. Výsledkem je čistší chuť i složení, a navíc vás už nebude trápit vodní kámen usazený v kuchyňských spotřebičích.
Filtrace vody v domácnosti zkrátka řeší nejen chuť vody pro přímou spotřebu, ale také její vhodnost pro tepelné zpracování. O tom, že místo kilogramů plastu používáte recyklovatelné filtry, ve kterých se jen vymění náplň, ani nemluvě.
Odměna za věrnost
Filtrace vody je nejlepší řešení
Místo stovek jednorázových plastů si domů přinesete elegantní konvici z certifikovaného materiálu a jednou měsíčně vyměníte filtr. To je vše. Zrovna Brita nabízí vedle konvice i láhev, která funguje podobně a je ideální pro cestování nebo na použití během dne. Ročně tak snížíte spotřebu plastů o stovky PET lahví a ušetříte rozhodně stovky a možná až tisíce korun. Litr nejlevnější balené vody vás přijde cca na 3–4 Kč, litr filtrované vody z kohoutku (kterou tedy navíc nemusíte odnikud tahat) na 1,50 Kč. Když si navíc vyberete právě filtrační konvici značky Brita, za vracení recyklovatelných filtrů dostanete finanční odměnu v hodnotě 15 % ceny nového filtru. A tak šetříte ještě víc. Za ušetřené peníze si můžete časem k filtrační konvici pořídit třeba přístroj na výrobu bublinek a vyrábět si i vlastní perlivou vodu.