Tajemství dobře uspořádané kuchyně tkví ve zdánlivých maličkostech. Ty vám ale mohou ušetřit spoustu času i energie. Když má totiž všechno v kuchyni své místo, půjde vám práce hned lépe od ruky.
Jak na dokonale uklizenou kuchyni? Inspiraci jsme tentokrát hledali u japonské autorky a odbornice na pořádek Marie Kondo. Její metoda KonMari nabízí několik pravidel uklízení a organizování věcí, díky kterým budete mít přehled o tom, co a kde v kuchyni máte. Ten vám zjednoduší nejen přípravu jakéhokoliv jídla, ale i následný úklid.
Méně je někdy více
Ačkoliv se vám zpočátku nebude chtít, důležité je začít pěkně od podlahy. Pokud chcete udělat opravdu radikální úklid kuchyně a vytřídit staré a nepotřebné věci, musíte všechno náčiní, suroviny a další potřeby vytáhnout z šuplíků a skříněk ven. Jen tak získáte možnost zbavit se potřeb, které už roky nepoužíváte. Do skříní se nakonec vrátí jen to, co vám opravdu přináší radost a užitek.
Ne nadarmo se přitom říká, že člověk není nikdy dost bohatý na to, aby si kupoval levné věci. Je lepší vlastnit jednu kvalitní multifunkční pánev značky Woll, se kterou opečete maso, připravíte rybu, usmažíte vajíčka a zároveň ji použijete při zapékání v troubě, než mít v domácností pět pánviček, které po roce můžete vyhodit do popelnice.
Před úklidem doporučujeme rozdělit kuchyň na několik pracovních zón, jako jsou spodní skříňky, horní skříňky, šuplíky, lednice, mrazák, kuchyňská linka a potravinová spíž, a ty postupně a systematicky uklízet. Organizace kuchyně přitom zabere nějaký ten čas. Proto si na ni vyhraďte alespoň dvě hodiny. Pusťte si oblíbenou hudbu, podcast, uvařte si kávu nebo čaj a s chutí do toho.
Čistá kuchyňská linka je základ
Aby se vám dobře vařilo, musíte mít dostatek prostoru na kuchyňské lince. To platí zejména v případě organizace malé kuchyně, kde je každé volné místo vítanou pomocí. Kuchyň proto uspořádejte podle preferencí. Co používáte pravidelně, nechte po ruce. Obvykle to bývá zejména varná konvice, kuchyňský robot nebo kávovar. Ostatní ukliďte. Pracovní deska totiž musí být čistá za každých okolností.
Také vnitřní uspořádání kuchyně by mělo být praktické. Těžší spotřebiče do zásuvky, které nepoužíváte pravidelně, nechte vzadu. Do přední části skříněk umístěte sendvičovač, ponorný mixér nebo mlýnek na kávu. Jsou lehké a tedy snadno přenosné, díky čemuž bude i manipulace s nimi mnohem snazší.
Šuplíky a skříňky bývají kamenem úrazu
Organizace v kuchyni se ale týká i dalšího náčiní, ke kterému patří například talíře, mísy, hrníčky nebo skleničky. Skladování nádobí by mělo být přehledné, potřeby by měly být umístěné v dobré dostupnosti, nejlépe v horních skříňkách, kde na ně kdykoliv snadno dosáhnete.
Příborové sady uložte hned pod pracovní desku. Domů si můžete pořídit organizér na příbory, díky čemuž se vám nebudou kuchyňské potřeby povalovat ledabyle po šuplíku. Samotnou kapitolou je však skladování nožů. Ty musí být uloženy na dostupném, ale bezpečném místě, zejména pokud máte malé děti. Rozhodně by se neměly povalovat volně v šuplíku. Nejlépe uděláte, pořídíte-li si domů dřevěný stojan na nože nebo speciální magnetický blok, díky čemuž nože nebudou v kontaktu s ostatními věcmi.
Také na vařečky, obracečky, naběračky použijte organizéry do kuchyně, díky kterým budete mít v šuplíku pořádek. Skvělým pomocníkem jsou například odkládací misky na vařečky od Emile Henry nebo Mason Cash, případně speciální nádoby na kuchyňské nástroje, které slouží k uskladnění těch nejpoužívanějších pomocníků.
Kde skladovat hrnce a pánve?
Uspořádání kuchyně má svá pravidla i při skladování hrnců a pánví. Využitelné jsou k tomu zejména zásuvky a skříně, kde tyto potřeby můžete bez problémů uložit. Vhodné jsou ale i rohové skříňky, které jinak bývají často bez dalšího využití. Ty uplatníte zejména v případě, máte-li kuchyňskou linku do písmene L.
Tajný tip: Abyste předešli opotřebení při skladování pánví, položte mezi každou z nich ochranné vložky do pánví Kitchen is for dancing, díky kterým prodloužíte jejich životnost.
Pořádek musí být i ve spíži
Ať už máte doma skříň na potraviny, nebo spíž, má úklid v této části kuchyně vysokou prioritu. A to zejména z toho důvodu, že zde hromadíme nejen trvanlivé, ale i sypké potraviny, jako je mouka, cukr nebo strouhanka. Opatrně obzvlášť na otevřené potraviny v sáčcích, ty by měly být alespoň zajištěné svorkami či gumičkami, ideální jsou ale k jejich skladování zejména úložné dózy do kuchyně. Naším tipem jsou pak dózy a krabičky na potraviny OXO v různých velikostech, objemech a tvarech. Jejich předností je nejen skvělá stohovatelnost a snadné otevírání, ale také vzduchotěsné uzavírání za pomoci speciálního tlačítka, díky kterému vydrží potraviny jako jsou káva nebo strouhanka déle čerstvá.
Mouku, cukr a další suroviny na pečení doporučujeme ukládat poblíž kuchyňského robota. Je to praktické, a pokud by vám při pečení náhodou došly, není problém po nich kdykoliv sáhnout a doplnit je.
Pro uchovávání koření a bylinek je ideální nějaké temné a suché místo při pokojových teplotách. Jiné je to se solí. Sůl by se měla nacházet v bezprostřední blízkosti varné desky, abyste po ní mohli sáhnout pokaždé, co budete dochucovat jídlo. Skvělou volbou je dóza na sůl od burgundské značky Emile Henry, která je díky speciálnímu tvaru velmi lehce přístupná rukou. Protože je glazovaná jen z vnější části, sůl nenavlhne ani nevytváří hrudky.
Také pečivo by se mělo uchovávat při pokojové teplotě 18 °C, zabalené do čisté utěrky a následně vložené do vhodné nádoby. Tou může být chlebník od výrobců Elly Wesco nebo Emile Henry.
Uklizená lednice je klíčem ke zdraví
Do lednice patří vše, co by se při pokojové teplotě rychle zkazilo. Protože jsou tady potraviny, které jsou náchylné k rychlejší spotřebě, musíte mít dobrý přehled o všem, co se v lednici zrovna nachází.
Všechny potraviny by přitom měly být zakryté a zavřené, aby se rychle nevysušily a neokoraly. S tím vám mohou pomoct nejen skleněné dózy na potraviny, ale třeba i vakuovací sady, které udržují delší čerstvost a životnost surovin. Skvělou volbou je například chytrá sada na vakuování Zwilling Fresh & Save, kterou pořídíte s plastovými nebo skleněnými krabičkami. Dají se navíc skladovat i v mrazáku.
Protože má lednice různé teplotní zóny, patří každý typ surovin jinam. Nejvyšší teplota je ve dvířkách, nejnižší zase ve spodních šuplících. Obecně však platí, že:
- Čerstvou zeleninu ukládejte do uzavíratelných šuplíků, prodloužíte tím její životnost.
- Vajíčka, nápoje a načatá balení dochucovadel, jako je kečup, hořčice, sójová omáčka nebo džemy patří do dvířek.
- Syrové maso a ryby skladujte v dolních patrech kvůli nižší teplotě a vyšší vlhkosti.
- Do prostředních přihrádek můžete vkládat mléčné výrobky.
V chladu můžete skladovat některé ovoce, například jablka, hrušky, švestky, rybíz, broskve nebo hrozny. Variantou je také uložení v míse přímo na lince, na to je ideální mísa Emile Henry. Vrchní víko je vyrobené z korku. Tento materiál odvádí přebytečnou vlhkost, oddaluje proces rozkladu, a navíc svou specifickou vůní odpuzuje otravné octomilky a další drobný létavý hmyz.
Další inspirace
30. ledna 2023
Kuchyně v retro stylu
14. února 2023
Jaké jsou trendy v kuchyních pro rok 2023?
10. ledna 2023
Pohlazení po těle i duši ve stylu hygge
30. září 2024