Technologie a chytré spotřebiče jsou v kuchyni nenahraditelnými společníky ulehčující nám každodenní úkoly. Digitální doba v nás ale také probouzí touhu po hlubším spojení s okolím a po objevování možností, jak do našich domovů vnést více života, svěžesti a autenticity. Biofilní design, inspirovaný láskou k rostlinám a všemu živému, přichází jako ideální řešení, jak v interiéru obnovit kontakt s přírodou.
Co je to biofilní design?
Láska k přírodě, i takto jednoduše lze popsat biofilní design. Pojem vychází z psychologického přístupu s názvem biofilie, který se do povědomí společnosti dostal v osmdesátých letech díky Edwardu O. Wilsonovi. Ten ve své knize uvedl, že jde o tendenci člověka, která prahne po přírodě a kontaktu se vším živým. My jako lidé ze své podstaty potřebujeme být obklopeni životem v jakékoliv formě a právě na této myšlence je postavený smysl biofilního designu.
Co se ale prakticky skrývá pod designem, jehož smyslem je přenesení přirozeného klidu a bezpečí do našich domovů? V podstatě cokoliv, co ve vás evokuje přírodu. Vše živé je vítané!
Barvy přírodních krás
Tmavě zelená ukrytá v listech kapradí, dřevité tóny jehličnatých lesů, kterých si všímáte na procházce se psem, barvy jemného písku, do kterého boříte nohy při vstupu na pláž, nebo oranžové odstíny, jež nevěřícně sledujete při západu slunce během letních dnů. Paleta biofilních barev je opravdu pestrá a nabízí nám jak tlumené tóny, jež zútulňují a zklidňují atmosféru daného prostoru, tak veselé a hravé barvy, kterými rozzáříte každou místnost.
Příroda nám ukazuje, že kreativitě se meze nekladou. Stěžejní barvou, kterou byste však určitě neměli opomenout, je hnědá. Ta v sobě skrývá sílu zemitosti, která každému interiéru vdechne klid a dodá pocit bezpečí. Odstíny typické pro biofilní design velmi příjemně propojují člověka s daným prostorem, proto pokud toužíte po útulné elegantní kuchyni, zemité tóny jsou tou správnou cestou.
Obklopeni přírodou
Biofilní design je mimo barev také definovaný materiály, které se v rámci interiéru rozhodnete využít. Dřevo, keramika, kámen nebo tkaniny přírodního původu jsou typickými prvky, které s sebou nesou hlubší význam, než si možná myslíte. Mimo to, že je lze nazvat biofilními materiály, jsou to také elementy, které do vaší kuchyně vnesou punc luxusu. Ať už se jedná o kvalitně opracovaný jídelní stůl z mořeného dřeva, nebo o keramické nádobí prvotřídní kvality, ve všech případech jde o prvky vyprávějící příběh života.
Velkou výhodou přírodních materiálů je jednoduchost pro jejich začlenění do již definovaného interiéru. Svou barevnou neutrálností nepůsobí násilným dojmem, ale naopak do místnosti vnesou lehkost a svěžest přírody. Nemusíte se tedy bát obohatit svou dlouholetou kuchyň dřevěnými mlýnky na pepř a sůl nebo lněnými utěrkami písčitých barev, ba naopak!
Welcome to the jungle!
Všeho moc škodí. To však není případ využití rostlin v rámci biofilního designu. Květiny totiž dokonale reprezentují hlavní myšlenku tohoto stylu. Jsou živé, přírodní, a jelikož vyžadují lidskou péči, budují i hlubší napojení na prostor. Kuchyňský interiér můžete obohatit například menší bylinkovou zahrádkou, čímž efektivně spojíte příjemné s užitečným. Bylinky, jako zástupci živých rostlin, vnesou svěžest a lehkost přírody nejen do prostoru, ale i na váš talíř.
V doprovodu malovaných květů
Podstatu rostlin a květin ovšem můžete pojmout i více kreativně. Příkladem mohou být doplňky a nádobí zdobené tímto motivem. Biofilní design nabízí mnoho způsobů, jak docílit vytouženého výsledku. Jedním z nich může být i elegantní porcelán dekorovaný jemnými kvítky z kolekce Grand Air značky Rosenthal, díky kterým si svůj nedělní oběd vychutnáte na rozkvetlé louce za přítomnosti hřejivých slunečních paprsků.
Pokud nejste fanoušek představy, že by vaší kuchyni dominovaly více živé rostliny než vy sami, ale přesto chcete v interiéru vytvořit biofilní atmosféru, řešením může být již zmíněný malovaný porcelán. Jde o přírodní materiál, který sám o sobě dokonale zapadá do škatulky biofilního designu. Společně s květinovým zdobením vytváří zajímavou a kreativní možnost, jak i vaší kuchyni vdechnout podstatu živoucí přírody.
1. Babiččina zahrádka
Pokud milujete romantická zátiší jako vystřižená z románů Jane Austenové, zbystřete. Okázalé květinové motivy připomínající styl cottagecore budou ideální v jemných pastelových kuchyních, vintage interiérech i starožitných jídelnách, které v sobě skrývají špetku nostalgie. Ať už zvolíte nádobí Mariefleur, nebo Rose Garden od Villeroy & Boch, rozhodně nešlápnete vedle. Čistě bílý porcelán s růžovými okvětními lístky se stane ozdobou každého prostřeného stolu. Jednotlivé kousky se mezi sebou dají navíc skvěle kombinovat.
2. Motivy lučních květů
Rozkvetlé luční kvítí nenajdete jen na alpských loukách, ale rovněž na porcelánu. Krásné kolekce Fleurs des Alpes, Fleurs Sauvages a Grand Air od německé porcelánky Rosenthal zdobí motivy horského lučního kvítí, jedlých květů nebo omamných voňavých léčivek. Autorkou tohoto designu je švýcarská oděvní návrhářka Regula Stüdli.
3. Džungle plná exotiky
Divoká zvířata, exotické ptactvo nebo nezkrotná zeleň. Ať už dáváte přednost jakýmkoliv motivům džungle, určitě vás okouzlí nápaditá kolekce Avarua od německé porcelánky Villeroy & Boch, která je pojmenovaná po hlavním městě Cookových ostrovů. Kolekce s nádechem extravagance a dobrodružství je poctou cestování anglického mořeplavce a objevitele Jamese Cooka, jenž při své výpravě přes Tichý oceán objevil právě tyto nádherné ostrovy.
Nevšední motivy najdete také na nádobí Amazonia od Villeroy & Boch, jehož designéři se pro změnu inspirovali cestováním světoznámého přírodovědce Alexandra von Humboldta po Jižní Americe. Nádobí proto zdobí zeleň a květena deštného pralesa, poletující motýli a kolibříci.
4. Vintage květy
Country styl je žhavým trendem v interiérech už několik sezon. Ani rok 2024 nebude výjimkou. Pokud milujete kuchyně ve stylu vintage, popusťte uzdu fantazii a nechte vyniknout zajímavé doplňky, dekorace nebo nádobí připomínající kuchyně našich babiček. Kolekce Old Luxembourg a Petite Fleur od Villeroy & Boch jsou toho zářným příkladem. Zdobí je drobné květinové motivy na prémiovém kostním porcelánu s barevnou linkou podél okraje nádobí, která nechává vyniknout jednoduchost i nadčasovost celé kolekce.
5. Neokázalé motivy listů
Rostliny však nenabízejí pouze pestré barevné květy různých tvarů a velikostí. Prosté listy obyčejných linií jsou stejně hodnotnými zástupci biofilního designu jako žluté narcisy či růžové tulipány. Jste-li fanoušek jednoduchých motivů a jemných barev, porcelán z kolekce It’s my match od značky Villeroy & Boch by určitě neměl ujít vaší pozornosti.
V konečném důsledku jde však o vaše osobní napojení na matku přírodu. Biofilní design je pouze užitečným vodítkem a průvodcem, na základě kterého si každý sám za sebe vytváří svůj osobitý směr, kterým chce obohatit svůj domov a vytvořit tak milující a pohodové místo, kam se bude rád vracet. Nebojte se být kreativní a osobití, přece jen pouze vy sami víte, v čem se cítíte nejlépe.
Další inspirace do vaší kuchyně
22. ledna 2024
Jaké jsou trendy v kuchyních pro rok 2024?
28. srpna 2023
Non toxic vaření aneb jak na netoxickou domácnost
20. února 2023
Jak správně zorganizovat kuchyni?
05. dubna 2023