Míšiny francouzské ochutnávky – Citronový koláč
La tarte au citron, alias Citronový koláč, je francouzskou variantou amerického lemon pie. Ve Francii se řadí mezi nejoblíbenější zákusky. Najdete ho snad v každé "boulangerii", rozumějte v pekařství s cukrovinkami, na rodinných oslavách či jako balenou cukrovinku v supermarketech. V pekařství jej pravda koupíte spíše v podobě tartaletek, což jsou vlastně pouze zmenšeniny koláče.
Příjemný lehký dezert, snadný na přípravu, který osvěží v horkých letních dnech. Ocení ho všichni, kdo si potrpí na výraznější chutě. Pokud máte rádi citronovou zmrzlinu, určitě si pochutnáte.
Obtížnost: jednoduchá příprava
Doba pečení i s přípravou: cca 1 hod
z toho příprava 25 min, pečení 35 min
Sladkokyselé letní osvěžení
La tarte au citron meringuée, tedy citronový koláč zdobený pusinkami, je snad nejoblíbenějším dezertem mého muže. Nutno říci, že sladkému příliš neholduje, ale téhle dobrotě od tetičky neodolá. Kdo by také nepodlehl geniální kombinaci křehkého těsta podobného sušenkám, kyselého krému a lehce nasládlých sněhových pusinek? Chutě však musí být vyvážené, aby kyselost citronové šťávy či hořkost kůry citronu nepřebyla všechno ostatní. Proto si také bedlivě vybírá, jaký citronový koláč ochutná.
Z mé zkušenosti se s touto laskominou ve francouzských domácnostech potkáte spíše během letních měsíců. Právě proto, že nezatěžuje trávení. V rodinách se peče v běžné koláčové formě, s malými dortíky se piplá málokdo. Pokud mi hostitel nabízí citronové tartaletky, můžu si být téměř jistá, že byl na lovu v cukrárně.
Příprava samotného koláče "La tarte au citron" není složitá. Francouzi si křehké těsto mohou dokonce koupit v obchodě, stejně jako například u nás těsto listové, a práci si ještě více usnadnit. Abyste si i vy mohli doma připravit citrusovou lahůdku, připravila jsem si pro vás recept z knihy: Ilustrovaný průvodce francouzskou kuchyní, autorek Marie Verdier a Evy Aubry. A vězte, že budete mít možnost připravit osvěžující krém tak, jak jej připravuje sám velký francouzský šéfkuchař Paul Bocuse.
Ingredience
Na pískové těsto - Pâte sablée
(příprava 15 min, chlazení 30 min)
- 250 g hladké mouky
- 150 g rozpuštěného másla
- 2 polévkové lžíce vody
- 4 polévkové lžíce cukru krupice
- špetka soli
Další ingredience:
- 3 bio citrony
- 100 g změklého másla
- 125 g cukru krupice
- 3 vajíčka
- 2 polévkové lžíce smetany
Na sněhové pusinky:
- 3 bílky vyšlehané do sněhu, pokud chcete pokrýt celý koláč
- 90 g cukru moučka
- špetka soli
Postup
Postup na přípravu citronového koláče:
1. Připravte si křehké těsto a nechte ho 30 minut odležet (pokud do křehkého těsta přidáte moučku z lískových oříšků nebo sezam, výsledek bude ještě originálnější).
2. Zatím předehřejte troubu na 180 °C. Těsto rozválejte, vyložte jím formu, na dně propíchejte vidličkou, pokryjte papírem na pečení, nasypte na něj bílé fazole nebo cizrnu, aby se těsto nenafouklo a nechte péct 15 minut. Po dopečení ho vyjměte z trouby, odstraňte fazolky i papír.
3. Nyní připravte krém: Nastrouhejte kůru ze 2 citronů, odložte ji zatím stranou a z citronů vymačkejte šťávu. Ve větší míse smíchejte měkké máslo, cukr, vajíčka a smetanu, přidejte nastrouhanou citrónovou kůru a citronovou šťávu a vše spolu vyšlehejte.
Krém nalijte na těsto a pečte 30 minut na 180 °C (krém musí být na dotek tvrdý). Nechte úplně vychladnout.
Příprava sněhových pusinek
1. Bílky s troškou soli šlehejte do sněhu, a když začne sníh tuhnout, postupně přidejte cukr, přičemž však nepřestávejte šlehat. Pro snazší práci si můžete vzít k ruce kuchyňský robot, který za vás sníh vyšlehá sám.
2. Vyšlehané bílky s cukrem jemně naneste pomocí zdobicího sáčku na vychladnutý dort do formy pusinek a vidličkou na ně nakreslete vzory. Za stálého sledování krátce zapečte v troubě nastavené na funkci gril (co možno nejvyšší teplota), aby na povrchu dostaly zlatavou barvu. Měly by být tvrdé na povrchu, ale uvnitř zůstávají měkké.
Tip: Ti z vás, kteří jsou již vybaveni, můžete použít pro urychlení flambovací pistoli. S plamenem však opatrně, pusinky by měly mít nahnědlou barvu.
Postup na přípravu pískového těsta
Smíchejte mouku, cukr a sůl ve velké míse. Uprostřed vyhlubte jamku a vlijte do ní rozpuštěné máslo. Rukou jemně prohněťte. Postupně přilévejte vodu a nepřestávejte hníst, dokud nezískáte z těsta homogenní kouli. Před použitím ho nechte odležet asi 30 minut. Pak na pomoučené ploše vyválejte.
Jak zdobit citronový koláč?
Pokud jde o dekoraci, sněhové pusinky můžete nanést pouze do středu, případně jen na polovinu koláče nebo jej jimi pokrýt celý. Namísto tvarování pusinek můžete vrstvou sněhu s cukrem pokrýt celou plochu a pak do sněhu nakreslit vidličkou soustředěné kruhy či libovolné tvary.
Něco málo z historie dezertu La tarte au citron:
Podle dostupných zdrojů vymysleli první citronový krém angličtí kvakeři. Citronový koláč se pak stal klasikou nejprve v amerických rodinách na jihu USA a v Kalifornii, posléze se rozšířil do celého světa pod názvem lemon pie.
Recept z knihy: Ilustrovaný průvodce francouzskou kuchyní,
Autorkami receptu: Marie Verdier a Eva Aubry
Kdo je "naše" Míša?
Míša je naše kolegyně, která pomáhá vytvářet digitální stopu brandu Potten & Pannen-Staněk. Na našem novém blogu vás bude každý měsíc seznamovat s některými taji, záludnostmi i skvosty francouzské kuchyně, kterou se snaží vařit doma svým 3 mlsným chlapíkům, tvořícím dohromady středobod jejího života.
"Přátelé mi říkají jednoduše Míšo. Jsem rodilá Češka, která miluje tanec a dobré jídlo. Do Francie mě před deseti lety zavál život. Proč? No, znáte tu písničku Lucie Bílé „Láska je láska“ nebo Čechy milovanou reklamu „Když ji miluješ, tak není co řešit…“… no, tak proto. Po odjezdu z rodné země jsem změnila povolání, naučila se francouzsky a porodila dvě děti. A také se začala sžívat s novou kulturou a místní kuchyní. A že mají Francouzi obzvláště vytříbený jazýček 😊
Když jsem ještě žila v Čechách, receptů s masem byste v mé kuchyni našli pomálu. Přitahovalo mne vždy spíše pečení sladkého. To je zásluha mé babičky, která mě už od mých 4 let zasvěcovala do svého kulinářského umění. Její piškotové rolády nebo plněné buchty byly vyhlášené v celém okolí. Časem jsem ale začala vařit i jídla pro "masožrouty"; prostě proto, že jsem se do jednoho takového zamilovala... Přiznávám však bezostyšně, že i když je francouzská gastronomie opravdovým zážitkem, mezi má top oblíbená jídla stále patří bramborové knedlíky s uzeným a pořádně vysmaženou cibulkou a také babiččiny "amolety" s cukrem a skořicí. Připomínají mi totiž teplo domova a mé dětství."