Non toxic servírování a skladování potravin aneb směrem k udržitelnější domácnosti

30. října 2023
Non toxic servírování a skladování potravin aneb směrem k udržitelnější domácnosti
Co znamená pojem non toxic a jak po jeho vzoru správně vařit, jsme si ukázali v minulém článkuCo ale dělat s jídlem, které se nám nepodaří zpracovat?

Tyto a další tipy, jak na netoxickou domácnost, přinášíme v druhém díle –⁠ tentokrát zaměřeném na správné ohřívání, servírování a skladování potravin.
 
Non toxic servírování a skladování potravin aneb směrem k udržitelnější domácnosti

1. Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě? Ano, nebo ne?

Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě je běžnou praxí téměř každé moderní domácnosti. Ne každý druh nádobí je ale k tomuto způsobu přípravy určený. Do mikrovlnky totiž patří jen takové materiály, které jsou schopné odolat vysokým teplotám do 120 °C a zároveň jimi mohou pronikat mikrovlny, aniž by se nádobí zahřálo nebo nedej bože roztavilo. 

Jaké nádobí je vhodné do mikrovlnky? 

  • Sklo: Skleněné nádoby patří mezi nejbezpečnější a nejpraktičtější pro ohřev pokrmů v mikrovlnné troubě. Jsou navrženy tak, aby odolávaly tepelným změnám a zároveň nepřenášely do pokrmu žádné nežádoucí chemické látky. Před použitím skleněných nádob je nutné číst jejich příbalovou informaci. Některé druhy skla, barvené nebo se speciálním zdobením, nemusí být do mikrovlnné trouby vhodné.
  • Keramika bez nerezových doplňků: Vzhledem k tomu, že je keramika stabilním materiálem, který nereaguje s potravinami, je její použití k ohřevu pokrmu zcela bezpečné. Její hladký a neporézní povrch navíc odolává teplotním šokům.

      Pozor! Keramické nádoby ovšem nesmí obsahovat nerezové detaily, které mohou způsobit poškození trouby nebo reagovat s kyselinami v potravinách a vyvolat tak změny v celkové chuti pokrmu.

  • Kamenina: Kamenina je dalším vhodným materiálem při ohřívání pokrmu v mikrovlnné troubě, jelikož díky své tvrdosti a odolnosti dobře snáší teplotní šoky. Stejně jako u skla a keramiky je však důležité zohlednit, zda nádoby neobsahují kovové nebo jiné dekorační prvky, které by mohly reagovat s mikrovlnným zářením.
  • Porcelán: Porcelánové nádobí je jedním z nejvhodnějších materiálů pro použití v mikrovlnné troubě. Disponuje schopností rovnoměrně přenášet teplo, svým složením nekontaminuje jídlo a je odolný proti vysokým teplotám, takže se při zahřívání nepoškodí ani nepopraská. Většina porcelánových servisů je navíc vhodná k mytí v myčce, ovšem některé opravdu prémiové servisy, které jsou zdobené zlatem, do myčky ani mikrovlnky nepatří.

Jaké nádobí do mikrovlnky rozhodně nepatří?

  • Kov: Kovové nádoby, jako je hliník, ale i nádoby z jiných materiálů s kovovými okraji, by neměly být umisťovány do mikrovlnky zejména proto, že kov aktivně reaguje s mikrovlnami a může způsobit jiskření, nebo dokonce požár.
  • Papírové tašky a obaly: Papírové obaly, tašky nebo ubrousky mohou v mikrovlnné troubě vzplanout, a to zejména pokud je obsah mastný nebo na něj vysoká teplota působí po delší dobu.
  • Nádoby s uzávěry a víčky: Nádoby, které jsou uzavřené nebo mají pevná víčka mohou způsobit nárazový tlak. Při ohřevu se vzduch nemá kam uvolnit a nádoba může prasknout. 

2. Servírování: nabídněte svým hostům jen to nejlepší

Volba nádobí, na kterém budete vámi připravený pokrm servírovat, může mít zásadní vliv nejen na jeho vzhled, ale i výslednou chuť. Pravdou totiž zůstává, že často jíme i očima a servírování je tak důležitým předpokladem k dokonalému zážitku z jídla. 

Tip! Při použití jakéhokoliv druhu nádobí dbejte zejména na jeho stav. Poškrábaná struktura by mohla obsahovat prohlubně, ve kterých se zachytávají zbytky potravin a bakterie. V takovém případě je tedy vždy lepší vyměnit poškozené nádobí za nové

Na čem servírovat vaše kulinářské speciality?

  • Skleněná elegance

Sklo je symbolem čistoty a elegance. Vzhledem k tomu, že není reaktivním materiálem a neuvolňuje do jídla škodlivé látky, je perfektním parťákem každé non toxic domácnosti. Navíc disponuje odolností vůči vysokým teplotám a může se použít i při přípravě horkých nápojů, jako je čaj či káva. 

  • Jistota v podobě porcelánu či nerezové oceli

V případě, že servírujete jídlo na nádobí z porcelánu, můžete si být jisti, že vaše kulinářské umění nepřijde do kontaktu s nežádoucími látkami. Vzhledem k odolnosti a udržitelné hygieně obou materiálů jsou skvělou volbou pro všechny typy pokrmů. Pokud hledáte opravdu odolného parťáka, doporučujeme zvolit kostní porcelán, který je obohacen o kostní moučku. Díky ní má porcelánová nádoba ještě vyšší odolnost.

  • Zdravě a stylově s přírodními materiály 

Keramické nádobí je nejen vizuálně atraktivní, ale také zdravotně zcela nezávadné. Jelikož je keramika přírodní materiál a neobsahuje žádné toxické látky, je vhodná ke každodennímu servírování. Autentická keramika z Francie značky Emile Henry je vyrobena z jedinečné směsi jílů podle původní receptury, vylepšené pro udržitelný způsob výroby. Je tak ideální pro všechny, kteří doma upřednostňují přírodní materiály. Navíc disponuje vysokou odolností, a vy tak můžete krájet a servírovat připravený pokrm přímo z nádoby bez jejího poškození.

Zatímco obvykle bývá nádobí na trhu hladké a neporézní, což je způsobeno použitím slitin, chemikálií a umělých vrstev, přírodní litina je zcela jiná. Tím, že nemá žádnou umělou vrstvu, snese jako jedna z mála i velmi vysoké teploty, při nichž navíc nedochází k odpařování nebezpečných látek. Litinové nádobí, například od značky Staub, je tak ideální na všechny druhy ohřevu, včetně indukce. Skvěle vede teplo, jednoduše se udržuje a při dobrém zacházení se dědí po generace.

  •  Dopřejte si šálek horkého čaje 

Dbaní na využívání vhodných nádob platí i při konzumaci nápojů, například čaje. Pokud se chcete během zimních výletů zahřát horkým čajem, po uvaření ho přelijte do nádoby zvládající vysokou teplotu. Ideální je v tomto případě termoska, která váš nápoj navíc udrží v požadované teplotě. Naopak se vyhněte plastovým lahvím, které může teplo deformovat. Pozor si dávejte také na některé čajové sáčky. Sáčky vyrobené z plastu mohou při vložení do horké vody uvolňovat do nápoje mikroplasty. Na podávání čaje o páté proto doporučujeme zvolit jeho sypanou variantu.

3. Zásady správného skladování potravin

Správné skladování je klíčovým krokem k udržení co nejdelší životnosti potravin. Ne všechny totiž mají rády stejné podmínky, ať už se jedná o teplé, nebo studené jídlo, suché, případně čerstvé potraviny. Jak tedy prodloužit životnost surovin tak, aby vám v lednici, mrazáku či ve spíži vydržely co možná nejdéle a v co nejlepší kvalitě?

  • Vakuujte!

Při vakuování přijdou potraviny či hotová jídla do nádoby nebo do sáčku, z nichž následně zcela odsajete vzduch. Kyslík je odpovědný za všechny nežádoucí chemické změny v potravinách – množení mikroorganismů a plísní, žluknutí tuku i ztrátu chuti a vůně. Vakuovat lze téměř vše, od masa a ryb přes hotová jídla až po moučníky. Ideálním společníkem do domácnosti je například vakuovací sada Zwilling Fresh & Save, která uchovává hotová jídla i čerstvé suroviny při skladování v lednici až pětkrát déle čerstvé. Benefitem je v tomto případě i smart aplikace v telefonu, jež vás v předstihu upozorní na blížící se datum spotřeby jídla, a dokonce poradí se zdravým a chutným receptem z již pořízených ingrediencí.

  •  Používejte vhodné nádoby

Používání vzduchotěsných nádob je prvním a základním krokem pro uchování čerstvosti potravin. Vyhněte se ale nádobám z plastu. Plast má větší tendence se opotřebovávat,  praskat a ztrácet na kvalitě. Vzhledem ke krátké životnosti končí na skládkách nebo v oceánech a způsobuje – mimo jiné – ekologickou degradaci. Místo plastových obalů tedy sáhněte po skleněných, nerezových nebo silikonových nádobách – tedy materiálech, které jsou bezpečné, odolné a znovupoužitelné. 

Pokud ale zrovna nemáte po ruce jinou než plastovou nádobu, přesvědčte se skrze příbalovou informaci, že je plast kvalitní a jakou teplotu je schopný snést. V případě, že si nejste jistí, raději před uskladněním nechte zbytky jídla vychladnout na pokojovou teplotu.

  •  Zaznamenávejte si datum spotřeby 

Nezapomeňte označit dózy nebo samotné potraviny datem, kdy byly zakoupeny či připraveny. To vám pomůže sledovat jejich čerstvost a eliminovat tak možnost plýtvání. Předejdete rozšíření nežádoucích plísní, které mají po vzniku tendence kontaminovat i další, ještě čerstvé potraviny. Popisování se vyplatí u potravin, které skladujete krátkodobě v ledničce, ale i dlouhodobě v mrazáku.

  •  Zajistěte potravinám správnou teplotu

Potraviny jako maso, mléčné výrobky či hotová jídla by měly být uloženy v chladničce, aby se udržely čerstvé a bezpečné pro konzumaci. Jaká je ale optimální teplota tohoto prostředí? Lednice by měla být nastavena na teplotu kolem 1–4 °C, a to i z toho důvodu, aby se zabránilo růstu bakterií a jejich šíření mezi potravinami.

  •  Správně zamrazujte

Mrazák je skvělým parťákem pro dlouhodobé uchování potravin. V tomto případě se ale ujistěte, že potraviny balíte do vzduchotěsných obalů, čímž zabráníte jejich úplnému zmrazení. Ne všechny potraviny se ale hodí k mražení a liší se i doba jejich bezpečného uchovávání v mrazáku. U některých by doba mražení neměla přesáhnout dva měsíce.  

  • Méně chladu je někdy více

Konzervy, obiloviny, těstoviny a další suché potraviny by měly být uskladněny v suchém a chladném prostředí. Jen takové podmínky u nich prodlouží jejich životnost a dlouhou trvanlivost. Při uskladnění opět myslete na datum spotřeby. Pokud k jejich uskladnění používáte dózy, myslete na to, že suché potraviny nevydrží věčně, a proto je dobré sklenice jednou za čas vymýt a obnovit jejich obsah.

4. Napečeno, navařeno. A co se špinavým nádobím?

  • Používejte vhodné mycí prostředky

Při mytí nádobí sáhněte po mycích prostředcích, které jsou šetrné k životnímu prostředí a neobsahují škodlivé chemikálie. Citronová šťáva, ocet nebo třeba soda bikarbona jsou biologicky odbouratelné přírodní mycí prostředky, kterými odstraníte mastnotu i zbytky potravin. Navíc se rychle rozkládají a nezanechávají za sebou další přebytečný odpad, který by zanášel životní prostředí. Myslete na to, že ne všechny materiály jsou vhodné do myčky na nádobí. Pokud se  chystáte mýt nádoby v myčce, dejte pozor na různé zdobení či nepřilnavé povrchy a vždy dodržujte pokyny z příbalového letáku.

  • Přírodní materiály od Andrée Jardin

Ačkoliv jde na první pohled o malý krok, používáním houbiček a kartáčků vyrobených z bio materiálů, jako jsou kukuřičná nebo dřevěná vlákna, můžete snadno přispět k ochraně naší planety. Tyto materiály se totiž rozkládají rychleji než tradiční plastové alternativy, které zůstávají v životním prostředí ještě desítky let po vyhození. Rodinná dílna Andrée Jardin vyrábí ryze přírodní potřeby do domácnosti, skrz které klade důraz na dlouhou životnost a zároveň vysokou efektivitu.