Kouzla a magie mlýnků na koření – díl II.

03. srpna 2024
Kouzla a magie mlýnků na koření – díl II.
Jaký je rozdíl mezi skořicí ze Srí Lanky a tou z Číny? K čemu a jak správně používat muškátový oříšek? A proč bychom do svého jídelníčku měli zařadit raději drcená než celá lněná semínka? A proč je pro přípravu kávy více než důležitá hrubost mletí? Pokračujeme v odpovědích na všechny vaše otázky a bereme to od podlahy.
Kouzla a magie mlýnků na koření – díl II.

Mlecí mechanismy mlýnků na koření a kávová zrnka

mlýnek na skočici

mlýnek na skořici –  značka Peugeot

mlýnek na kávu

mlýnek na kávová zrna –  značka Peugeot

mlýnek na lněné semínko

mlýnek na lněná semínka  –  značka Peugeot

mlýnek na muškátový oříšek

mlýnek na muškátový oříšek –  značka Peugeot

Sladká vůně cejlonské skořice

Zklidňující, příjemně hřejivá s kořeněnými podtóny hřebíčku a lehounkým citrusovým nádechem, na chuť sladká a jemná... Tak voní a chutná čerstvě namletá skořice pravá. Koření, jehož vůně nás provází, společně s vanilkou a hřebíčkem, i vánočními svátky. Věděli jste ale, že na trhu existují její 2 druhy? Skořice cejlonská (pravá) a skořice čínská (nepravá). Pokud byste jejich svitky měli vedle sebe, pak rozdíl mezi nimi vidíte i cítíte, vodítkem je i cena, ta čínská je několikanásobně levnější. Nejde však o místo, kde se skořice pěstuje, ale o odrůdu. Skořice čínská se ve velkém pěstuje nejen v samotné Číně ale také ve Vietnamu či v Indii, ta cejlonská nejen na Srí Lance (bývalém Cejlonu) ale po celé Indonésii.
Usušené svitky kůry Cinamomum zeylanicum neboli cejlonské pravé skořice obsahující několik tenkých vrstviček zvlněné kůry a připomínají doutník. Na rozdíl od svitků čínské nepravé skořice Cinamomum cassia, které pocházejí z jedné vrstvy velmi silné a tvrdé kůry a připomínají spíš rouru s dovnitř zahnutými okraji. Skořice pravá má sladkou chuť a jemnou vůni bez ostrých tónů, naproti tomu ta ze skořicovníku čínského má chuť  více hořkou a také těžší i ostřejší vůni, protože obsahuje více vonné látky kumarin. Což není přednost, jak by se mohlo zdát...

Vyplatí se vsadit na kvalitu

Kumarin nejen silně voní ale je to také přírodní toxin, nebezpečný pro naše játra a další vnitřní orgány, rostliny se jím brání před svými škůdci. Nepravá skořice cassia jej obsahuje až z 5 %, skořice pravá, jen 4 ‰ a méně. To znamená, že obsah toxinu je v nepravé skořicí více než 1000 x vyšší oproti té pravé! 

Kterou z nich najdete v balíčku na namleté skořici nepoznáte. Pokud casii, nepravou skořici čínskou  používáte, rozhodně nekonzumujte denně a do jídla ji přidávejte opravdu jen v malém množství, zejména pak dětem.
Vsaďte raději na kvalitu a namelte si  čerstvou skořici pomocí vlastního mlýnku. Vybírejte si raději celé tyčinky, kdy jde druh skořice dobře rozeznat nebo je přímo uveden na obalu koření. Kromě doslova úchvatné hřejivé vůně i chuti, kterou dosáhnete jedině čerstvým namletím, budete tak mít jistotu, že děláte dobře svému tělu všemi léčivými látkami a zdraví prospěšnými účinky, které pravá cejlonská skořice bezesporu má.

Okořeňte svou kuchyň

Jak na muškátový oříšek

Muškátový ořech je jádrem pecky plodu tropického muškátovníku vonného (Myristica fragrans), stromu, jehož původní domovinou je souostroví Moluky v Indonésii. Plodem tohoto stromu jsou peckovicové bobule, podobné našim meruňkám, jádro jejich pecky se pak nazývá muškátový ořech. Látky obsažené v muškátovém oříšku pokrm nejen výborně dochutí, ale také podporují chuť k jídlu, stimulují trávení a v neposlední řadě působí také proti křečím v žaludku a nadýmání. Muškátový oříšek se až přidává na závěr, nesmí se vařit, protože tepelnou úpravou ztrácí chuť! Využívá se v asijské kuchyni, pro dochucení polévek i omáček, gratinovaných jídel, jehněčího a sýrových pokrmů. Hrubost strouhání je v případě mlýnků Peugeot přednastavena, pružinový mechanismus z nerez oceli zajišťuje trvalý tlak na oříšek, přidržovaný v mlýnku ocelovým drápem tak, že je možné jej nastrouhat bez ohrožení vlastních prstů. Mlýnky mají integrovaný zásobník na 3 oříšky. Na mlecí mechanismus z nerez oceli 18/10 je firmou Peugeot poskytována celoživotní záruka, je speciální technologií ošetřen tak, aby měl vysokou odolnost proti korozi i opotřebení a zachoval si dlouhotrvající ostrost.

Každý den 3 gramy pro zdraví

Lněné semínko je naší lokální superpotravinou s vysokým obsahem skupiny vitamínů B a vitamínu E, bohatou na minerály a vysoce kvalitní proteiny a především omega-3 mastné kyseliny. Semena lnu s lehce oříškovou (hnědá) nebo nasládlou (zlatá) chutí je však radno jíst rozdrcená či rozemletá, protože jen tak, po rozrušení pevné slupky, naše tělo dokáže úspěšně zpracovat všechny v něm obsažené látky. Lněná semínka mají ze všech potravin rostlinného původu nejvyšší obsah omega-3 mastných kyselin (pozitivní vliv na činnost srdce) a obsahují také oba typy vlákniny, nerozpustnou i rozpustnou. Tak pomáhají nejen udržet v těle správnou hladinu cholesterolu, ale působí preventivně i proti střevním potížím a s tím spojeným komplikacím.
Semínka si raději namelte vždy čerstvá. Zbydou-li vám skladujte je v uzavřené nádobě v ledničce a nikdy ne dlouho. Jedna polévková lžíce drcených lněných semínek představuje cca 3 g vlákniny.

Naše tipy

Co je dobré si zapamatovat?

  • aromatické koření  i kávová zrna ze sebe vydají to nejlepší, pokud je čerstvě nastrouháte nebo nadrtíte. Často existuje specifický mlýnek i pro takové druhy, kde byste to nečekali. Proto si vždy zjistěte, zda takový náhodou neexistuje, aby váš kulinární zážitek mohl být opravdu dokonalý. 
  • špatně namletá káva, tedy špatně zvolená hrubost negativně ovlivní výslednou chuť nápoje. Káva pak může být příliš hořká nebo příliš kyselá; neznamená to ovšem, že zrna mají takto špatnou chuť, jen jste nezvolili správně pro danou přípravu... 

Královna nápojů – káva

Na jemnosti záleží, správné namletí kávy je základ a žádné univerzální mletí neexistuje! Každý způsob přípravy vyžaduje totiž to své. Příprava pravé turecké kávy v džezvě vyžaduje velmi jemné mletí,  pro espresso je tím správným "jen" jemné mletí. Pro překapávanou kávu je doporučená střední jemnost mletí nebo zlatá střední cesta v podobě středně mleté kávy, která je vhodná i pro přípravu ve vacuum potu nebo aeropressu. Naproti tomu středně hrubé mletí kávy je vhodné pro moka konvičky a chemex. Hrubé mletí odborníci doporučují pro frenchpress, takto namletá káva by měla mít konzistenci připomínající zrnka mořské soli.

Ruční mlýnek na kávu Peugeot Kronos, v atraktivním designu, připomínajícím Stroj času. Jeho mlecí mechanismus umožňuje 43 poloh nastavení hrubosti mletí, podle způsobu přípravy vaší kávy.

Znáte lepší vůni, než vůni čerstvě namleté kávy?

Co by se vám mohlo hodit pro váš oblíbený kávový rituál