Říká se, že ústřicemi se musíte projíst. Pro někoho jsou delikatesou, jiný by "to" nevzal do úst. Pro ty z vás, kdo si jemnou, slanou chuť čerstvých ústřic zamilovali, jsou určené 3 jednoduché recepty na ochucená másla, která delikátním způsobem doplňují tuto pochoutku a její konzumaci dělají ještě příjemnější.
Hlavní sezóna, kdy jsou mlži nejchutnější, tradičně trvá od září do dubna. V letních měsících se totiž ústřice přirozeně rozmnožují a jejich maso je tučnější. V současné době však většina pochází z umělých chovů, takže se sezonnost přestala řešit a čerstvé ústřice si ve vybraných restauracích či rybárnách můžete dopřát po celý rok. Za těmi nejlepšími si ovšem musíte udělat výlet na pobřeží Francie.
Omlazující afrodiziakum
Ústřice a jídla z nich jsou od pradávna považovány za afrodiziakum. Svalovina mlže, která se z ústřice konzumuje, je plná vitamínů a minerálů, bohatá na bílkoviny a téměř bez tuku.
Purističtí milovníci těchto měkkýšů je jedí bez přídavku jakéhokoli koření s odkazem na to, že jen tak si vychutnají jejich přirozenou chuť. Slanou chuť mlže doplňují maximálně kapkou citronové šťávy. Ústřice se otevírají speciálním nožíkem a podávají na ledu, s kousky citronu.
Pro servírování ústřic užijete
3 x recept na ochucená másla
Francouzský žitný chléb či bageta, namazané máslem, ochuceným ingrediencemi, které chuť syrových ústřic podtrhují, může být i pro tyto vyznavače čistých chutí příjemným překvapením. O začátečnících v konzumaci čerstvých, tedy živých ústřic ani nemluvě. Ochucená másla lze servírovat v malých miskách anebo na prkýnku, jako naporcované válečky.
Slané máslo s růžovým pepřem
Ingredience:
- 70 g másla
- 2 čajové lžičky růžového pepře
- 2 čajové lžičky Fleur de sel (solný květ)
Postup:
Změklé máslo ve středně velké misce promíchejte se solí a přidejte v hmoždíři nadrcený pepř. Vidličkou promíchávejte tak dlouho, až vznikne dokonale krémová konzistence. Máslo pak můžete přendat na fresh folii, udělat z něj váleček a dát na 3 hodiny zatuhnout do lednice. Pak váleček nakrájejte na malá kolečka a servírujte na prkýnku k chlebu a ústřicím.
Co pro přípravu užijete
Citronové máslo s limetkou
Ingredience:
- 70 g másla
- 1 bio citron
- 1 bio limetka
Postup:
Rozkrojte citrusy, seřízněte jim špičky a pomocí kuchařského nože pečlivě po proužcích shora dolů okrájejte kůru. Tu pak nasekejte na drobno. Následně vymačkejte šťávu z obou plodů, můžete do jedné skleničky. Změklé máslo ve středně velké misce promíchejte nejprve s nakrájenou kůrou z obou citrusů a pak teprve přidejte vymačkanou šťávu, vidličkou šlehejte, dokud nedosáhnete krémové konzistence. Máslo pak můžete dát do fresh folie, udělat z něj váleček a nechat 3 hodiny zatuhnout v lednici. Takto ztuhlé máslo lze snadno nakrájet na malá kolečka a servírovat třeba na prkýnku. Namazané na chlebu či bagetě je k čerstvým ústřicím vynikajícím doplňkem.
Co by se vám mohlo hodit
Pažitkové máslo se šalotkou
Ingredience:
- 70 g másla
- svazek pažitky
- 1 větší šalotka
Postup:
Nasekejte nejprve ostrým kuchařským nožem svazek pažitky a přidejte do misky se změklým máslem a vidličkou promíchejte. Šalotku pokrájejte zcela nadrobno a přihoďte do misky a vhodnou stěrkou vmíchejte. Ochucené máslo pak zabalte do fresh folie, udělejte z něj váleček a nechejte 3 hodiny ztuhnout v lednici. Takto pak půjde snadno nakrájet na malá kolečka a servírovat na prkýnku jako příjemný chuťový doplněk k čerstvému chlebu či bagetě a ústřicím.
Co oceníte
Otevřete ústřice!
V mezičase, co se vám bude máslo chladit v lednici, si na drcený led připravte otevřené ústřice. Nejprve je očistěte pod pramínkem studené vody. Na otvírání nikdy nepoužívejte sílu; ústřice musí být otvírány jemně. Ústřici vždy tlačte proti noži, ne obráceně.
Nakrájejte si nožem na pečivo čerstvý chléb nebo bagetu a připravte si, pokud je vlastníte, speciální nože na roztírání ochuceného másla. jakmile jsou ochucená másla dostatečně ztuhlá, rozkrájejte je na prkýnku na kolečka a můžete začít své ústřicové hody!
Věděli jste, že...
- Kupované ústřice jsou označovány čísly od 0-5 podle své hmotnosti. Čím menší číslo, tím větší je ústřice. Pětka tak označuje hmotnost 30 a 45 g, nula pak kousky nad 150 g.
- U mlžů neplatí, že čím vyšší číslo, tím obecně lepší. Ústřice o velikosti 3 nebo 4 jsou výborné pro konzumaci za syrova, naproti tomu ty, označené 0 až 2 by se měly vařit.
- Lastura ústřice dorůstá velikosti 10 až 20 cm a může se dožívat i více než 20 let.
Další chuťovky pro nadcházející dny
09. října 2024
Pikantní dýňové chutney
07. prosince 2021
Slaninová marmeláda
19. září 2022